Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Narzędzia niezbędne w warsztacie samochodowym: ilość warsztatów samochodowych stale rośnie a wiąże się to ze stale powiększającą się liczbą różnych pojazdów na drogach. Aby prowadzić działalność związaną z naprawą pojazdów, trzeba wybrać kompetentny zespół mechaników i elektryków samochodowych oraz narzędzia niezbędne w warsztacie samochodowym. Jeśli chcesz prowadzić firmę, zaplanuj pomieszczenie tak, aby było miejsce na narzędzia, studzienkę, miejsce montażu i wyważania opon oraz miejsce do prac elektrycznych.
Narzędzie warsztatowe to urządzenie, które pomaga mechanikowi samochodowemu rozbierać, montować, naprawiać i diagnozować elementy pojazdu. Lepiej jest wybrać sprzęt zgodnie z potrzebami konkretnego warsztatu. Narzędzie ręczne jest niezbędne podczas wykonywania różnych prac. Za jego pomocą przeprowadzane są prace naprawcze, instalacyjne i demontażowe, konserwacja podzespołów i zespołów.
Przybliżona lista narzędzi do wyposażenia warsztatu samochodowego:
Urządzenia diagnostyczne
Do urządzeń diagnostycznych należą: mierniki, testery oraz komputery diagnostyczne.
Urządzenia elektryczne
Do urządzeń elektrycznych należą: polarki rotacyjne, szlifierki kątowe.
Bez kluczy nie da się nawet rozpocząć naprawy auta. Najpopularniejsze są klucze płaskie i nasadowe o różnych rozmiarach. Wygodne jest używanie kombinowanych dwustronnych kluczy, których wymiary wynoszą od 6 do 18 mm. Klucz łańcuszkowy potrzebny jest do usunięcia filtra oleju za pomocą specjalnego regulowanego łańcucha. W niektórych modelach stosuje się do tego metalową lub grubą gumową taśmę. Podczas zmiany kół niezbędny będzie specjalny klucza do kół.
Wykonując dokręcanie śrub nie można się obejść bez klucza dynamometrycznego, ponieważ takie czynności mogłyby spowodować uszkodzenie auta. Przeważnie w warsztacie samochodowym znajdują się różne rodzaje takich narzędzi z różnym przeznaczeniem. Obecnie można usprawnić sobie pracę korzystając z jednego elektronicznego adaptera cyfrowego i grzechotki. Na wyświetlaczu mechanik samochodowy zobaczy aktualny moment obrotowy.
Wkrętaki są krzyżowe i szczelinowe. Bez nich nie da się wymienić części mocowanej śrubami np. we wnętrzu samochodu. Aby odkręcić małe nakrętki, na przykład na zaciskach akumulatora, potrzebny będzie śrubokręt nasadowy. Możesz mieć kilka różnych modeli lub jeden z kompletem wymiennych końcówek. Coraz większą popularnością cieszą się wkrętaki elastyczne, a także te z końcówkami namagnesowanymi.
Szczypce, przecinaki do drutu na pewno będą potrzebne podczas pracy z przewodami elektrycznymi. Regulowane szczypce pomogą poradzić sobie z częściami cylindrycznymi. W przypadku wyciągania nasadki świecy za pomocą zwykłych szczypiec, może dojść do uszkodzenia gumowej nasadki. Dla usprawnienia pracy stworzono takie narzędzie jak specjalne szczypce do zdejmowania przewodów wysokiego napięcia z końcówki świecy.
Korzystając ze stetoskopu specjalista może wsłuchać się w pracę silnika i zdiagnozować skąd, dochodzi hałas. A uchwyty narzędziowe należą do praktycznych sposobów stworzenia wygodnych stanowisk pracy. Do tego niezbędne są także stoły ślusarskie oraz wózki narzędziowe będące mobilnymi stanowiskami pracy, to w nich mechanik przechowuje zestaw narzędzi. W warsztacie samochodowym potrzebny jest podnośnik dwukolumnowy, ale będzie lepiej, jeśli będzie ich kilka. Niezbędne są także urządzenia do wyważania i montażu opon.
Narzędzia diagnostyczne umożliwiają sprawne zdiagnozowanie przyczyny awarii auta i szybkie ich usunięcie. Takie wyposażenie jest niezbędne w każdym warsztacie samochodowym, ponieważ bardzo usprawnia wykrycie awarii. Do narzędzi niezbędnych w pracy mechanika zaliczane są: testery (w tym silników), dymomierze, skanery, analizatory gazów, grubościomierze.
Przy serwisowaniu samochodów w warsztatach samochodowych wykorzystuje się osprzęt i narzędzia pneumatyczne, które działają dzięki sprężonemu powietrzu. Wykorzystując agregaty sprężarkowe mechanik wykonuje czynności montażowe oraz demontażowe, napompuje opony, z trudno dostępnych obszarów usunie kurz, osady i brud. Stojaki do opon i wyważania, śrubokręty, klucze, podnośniki pneumatyczne, cały ten sprzęt napędzany jest napędem pneumatycznym. Korzystanie w warsztacie ze sprężonego powietrza jest rozwiązaniem ekonomicznym a także praktycznym, ponieważ umożliwia szybkie wykonanie pracy. Wybierając sprężarkę trzeba uwzględnić jej wydajność, moc, cechy zasilania i ciśnienie wyjściowe.