Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Jak dbać o klimatyzację?

Jak dbać o klimatyzację? Utrzymanie komfortowej temperatury i wilgotności w samochodzie to główna funkcja klimatyzacji. Jednak komfort to nie wszystko. Nie trzeba odwoływać się do wyników badań naukowych, aby zrozumieć, że upał i duszność nie tylko wpływają przygnębiająco na ogólny stan kierowcy, ale także spowalniają jego reakcję. Dlatego sprawna klimatyzacja to kolejny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach. Przynajmniej raz w roku należy skontaktować się z warsztatem samochodowym. Specjaliści zdiagnozują układ, napełnią go czynnikiem chłodniczym (najczęściej freon) i sprawdzają poziom oleju w sprężarce. Zazwyczaj diagnozę przeprowadza się na początku sezonu upałów. Jeśli dotąd nie miałeś czasu, aby odwiedzić warsztat, zrób to teraz!

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzator wymaga działania antybakteryjnego. Filtr powietrza klimatyzatora oczyszcza powietrze, które dostaje się do wnętrza pojazdu. Jeśli nie wyczyścisz i nie zdezynfekujesz filtra, klimatyzator stanie się pożywką dla bakterii chorobotwórczych. Będziesz wdychać różne szkodliwe organizmy i grzyby, które mogą osłabiać Twój układ odpornościowy i prowadzić do chorób. W niektórych pojazdach filtr można wymienić samodzielnie, ale czasami trzeba zwrócić się do fachowców.

Nieużywanie klimatyzacji w samochodzie może spowodować uszkodzenie systemu. W stanie niepracującym freon w układzie odparowuje (do 8% utraty freonu rocznie), a olej nie płynie w celu smarowania układu. Jeśli nie korzystasz z systemu zbyt długo, możesz wpaść w kłopoty przy próbie jego włączenia. Eksperci zalecają, nawet zimą, znalezienie ciepłego miejsca (+5 stopni) i przynajmniej czasami uruchomienie klimatyzacji w samochodzie.

Co trzeba zrobić, aby klimatyzacja działała prawidłowo?

Zaleca się dokładne czyszczenie chłodnicy przynajmniej raz w roku, na wiosnę. Odbywa się to zwykle podczas przygotowywania auta na okres wiosenno-letni. Sprawdź elementy konstrukcyjne pod kątem przecieków. Rozprężanie to jedna z najczęstszych przyczyn awarii klimatyzacji samochodowej. Od czasu do czasu konieczne jest sprawdzenie węży, korków, chłodnicy i innych części. Jeśli znajdują się na nich smugi oleju, należy skontaktować się z warsztatem.

Regularnie dezynfekuj układ chłodzenia. Oczywiście obecność nieprzyjemnego zapachu i bakterii wpływających na zdrowie człowieka raczej nie zaszkodzi klimatyzatorowi, ale kierowca i pasażerowie mogą mieć kłopoty. Dlatego zaleca się przeprowadzanie dezynfekcji raz w roku. Pomoże to wyeliminować zapachy w kabinie i zabić więcej zarazków, które dostaną się do samochodu z powietrzem.

Starannie wybierz warsztat do sprawdzenia klimatyzacji w samochodzie. Tankowanie klimatyzatora freonem jest konieczne ale, powierz to zadanie specjalistom. Muszą sprawdzić rozhermetyzowanie w systemie, wytworzyć próżnię, usunąć z niej wilgoć, sprawdzić wszystkie wskaźniki i przetestować sprzęt.

Ważne wskazówki ekspertów w kwestii jak dbać o klimatyzację:

  1. Aby szybciej schłodzić wnętrze, najpierw opuść wszystkie szyby i przewietrz samochód przez kilka minut. Następnie włącz klimatyzator na dużą moc i skieruj przepływ przez deflektory środkowe i boczne (okna, z których wieje powietrze). Nie kieruj strumienia zimnego powietrza na szybę: od różnicy temperatur (na zewnątrz jest gorąco) mogą pękać.
  2. Po kilku minutach powietrze się ochładza – wtedy przestaw wentylator na niską prędkość.
  3. Nie zapominaj, że w dużym ruchu miejskim układ klimatyzacji jest przeciążony i może nawet spowodować przegrzanie silnika. Dlatego podczas podróży spójrz na skalę płynu chłodzącego, wskaźnik na desce rozdzielczej nie powinien przekraczać 100 stopni. Jeśli strzałka zbliża się do czerwonego znaku, wyłącz klimatyzator.
  4. Jak nie przeziębić się od klimatyzatora? Przy częstych zmianach temperatury organizm jest pod wpływem szoku, więc bez względu na to, jak bardzo jest gorąco, nie wychładzaj zbytnio wnętrza. Najlepsza temperatura dla człowieka to +22 +24 stopnie.
  5. W jakiej pozycji należy ustawić przełącznik trybu cyrkulacji powietrza (do zasilania z zewnątrz czy tylko do wewnątrz)? Jeśli potrzebujesz szybko schłodzić powietrze w środku, ustaw je na chwilę w trybie – tylko kabina, ale po 10-15 minutach przywróć cyrkulację z zewnątrz. W przeciwnym razie wilgotność w kabinie wzrośnie, a szyby zaparują.
  6. Jeśli włączysz klimatyzację, zamknij okna. W przeciwnym razie podwójny przeciąg szybko stanie się przyczyną letniego bólu gardła.
  7. Staraj się nie podchodzić pod bezpośredni kierunek przepływu powietrza, zainstaluj go tak, aby powietrze było równomiernie rozprowadzane.
  8. Bez względu na to, jak gorąco jest na zewnątrz, od czasu do czasu wyłącz klimatyzator i otwieraj okna: powietrze w samochodzie jest bardziej zanieczyszczone niż na autostradzie, a w układach klimatyzacji gromadzą się grzyby i bakterie.

Jeśli istnieje podejrzenie nieprawidłowego działania klimatyzatora samochodowego (nietypowe odgłosy lub zmniejszenie funkcji roboczych), zgłoś się do warsztatu samochodowego w celu diagnostyki. Wykryty i naprawiony na czas problem pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.