Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Kiedy wymienić olej w samochodzie?

Kiedy wymienić olej w samochodzie? Jednostka napędowa samochodu ma to do siebie, że w jej wnętrzu pracuje bardzo dużo elementów – każdy z odpowiednią prędkością, pod naciskiem sporych obciążeń. To wszystko wymaga odpowiedniego smarowania. Do tego zaś służy olej silnikowy, dzięki któremu ten nie jest w stanie zatrzeć się już po kilku minutach od uruchomienia. Olej ten rozprowadza ciepło, chroni przed korozją oraz rozprasza wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jest jednak czymś, co wraz z czasem traci na efektywności. W końcu więc zawsze konieczna staje się jego wymiana. Ale kiedy dokładnie tak właściwie powinno do niej dojść? O tym zamierzamy powiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.

Wymiana oleju – jak często powinna być przeprowadzana?

Jeżeli chodzi o wymianę oleju, najważniejsza zasada jest taka, że powinno do niej dochodzić regularnie. Tylko wtedy olej ten będzie stale spełniał swoje zadanie w sposób wzorowy, a auto będzie działało bez zarzutu. To, kiedy wymienić olej w samochodzie określają zwykle producenci auta i choć amatorzy mogą korzystać z ich zaleceń, te nie zawsze są trafne. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na to, co ma wpływ na termin wymiany oleju (więcej na ten temat powiemy poniżej). Szacuje się, że współcześnie nowe auta są w stanie przejechać przynajmniej 30 tysięcy kilometrów bez wymiany oleju. Nie jest to jednak reguła, którą można zastosować przy absolutnie każdym pojeździe. Producenci dążą do tego, by wymiany trzeba było dokonywać jak najrzadziej. Tego wymaga od nich rynek, który jest coraz bardziej konkurencyjny.

Oczywiście należy pamiętać, że terminy wymiany oleju zawsze ustalane są dla samochodów ze sprawnym silnikiem, który jest eksploatowany w odpowiedni i optymalny sposób. Mogą być inne w przypadku jednostek odbiegających od normy. W nowo produkowanych samochodach konieczność wymiany oleju jest wyrażana przez komputer pokładowy, za pośrednictwem którego możemy nawet sprawdzić, ile kilometrów na obecnie posiadanym oleju pozostało nam do przejechania.

Co ma wpływ na termin wymiany oleju?

To, kiedy wymienić olej w samochodzie zależy od kilku różnych czynników. Właśnie z uwagi na to nie każdy kierowca robi to po upływie tego samego czasu. Wszystko zależy nie tylko od tego, czym jeździ, ale też od tego, jak to robi. Poniżej przedstawiamy kilka tych rzeczy, które mają zdecydowanie największy wpływ na terminy kolejnych wymian oleju.

  • Auto, którym się poruszamy – różni producenci aut stosują różne rekomendacje odnośnie wymiany oleju. Jedni zalecają jej częstsze dokonywanie, inni zaś proponują robienie tego rzadziej. To, jaki model reprezentuje nasze auto i kiedy zostało ono wyprodukowane może mieć kolosalny wpływ na częstotliwość, z jaką będziemy musieli dokonywać wymiany.
  • Gdzie eksploatujemy to auto – olej rzadziej muszą wymieniać osoby częściej pokonujące dłuższe trasy, niż te podróżujące na linii dom – praca – dom. W tym ostatnim przypadku olej nie nadąża z osiąganiem swojej temperatury roboczej, przez co nie odparowuje z niego woda dostająca się do niego z otoczenia. Szybciej więc traci on swoje właściwości smarne. W takiej sytuacji lepiej jest częściej wymieniać olej aniżeli rekomenduje to producent.
  • Olej, z którego ostatnio skorzystaliśmy – na rynku istnieje bardzo wiele różnych olejów silnikowych, każdy z których jest oczywiście reklamowany jako ten najlepszy i najbardziej trwały. W rzeczywistości jednak są oleje lepszej i gorszej jakości. To, na który z nich się zdecydujemy może znacząco wpłynąć na tempo jego eksploatacji i konieczność jego wymiany.
  • Stopień eksploatacji auta – w wielu artykułach można się spotkać ze stwierdzeniem, że olej samochodowy trzeba wymieniać regularnie, przy czym najlepiej raz do roku. Tak też powiedzieliśmy powyżej. Jest to prawda, z jednym „ale”. Otóż stwierdzenie to bierze pod uwagę całoroczną eksploatację auta. Tymczasem oczywiste jest to, że gdy samochód nie jest użytkowany, nie powoduje strat we właściwościach oleju. Stojący samochód to zatem taki w którym oleju nie trzeba wymieniać. Próbując więc oszacować, kiedy wymienić olej warto więc zwrócić też uwagę na to, czy auto używa się okresowo, czy też korzysta się z niego przez cały czas.

Podsumowanie

Wymiana oleju jest jedną z tych rzeczy, z którymi powinien być zaznajomiony każdy właściciel samochodu. Niezależnie od jego modelu, producenta, wielkości czy zastosowania. Ważne jest jednak nie tylko to, byśmy wiedzieli, że trzeba go wymieniać, ale i byśmy wiedzieli, kiedy wymienić olej w samochodzie, by móc dbać o stan naszych czterech kółek w sposób jak najbardziej prawidłowy.

Jeżeli zdecydujemy się na wymianę oleju i nie chcemy wykonywać jej samodzielnie, powinniśmy sięgnąć po jak najbardziej profesjonalny warsztat samochodowy. Tylko wtedy bowiem będziemy mieć pewność, że cały proces przebiegnie prawidłowo, a samochód zostanie wyposażony w olej najwyższej jakości. Taki, który wpłynie nie tylko na czas jego eksploatacji, ale i samo działanie silnika samochodu. Co ważne, dobry warsztat sam poinformuje nas o tym, kiedy wykonanie kolejnej wymiany oleju będzie optymalne w naszej sytuacji/